Aktualności

Uroczystość Królowej Polski

3 maja w polskim Kościele katolickim odchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.
Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył w 1924 r. na całą Polskę. Papież Jan XXIII w roku 1962 ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem a 3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do trzech ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza, który 1 kwietnia 1656 r. oddał kraj pod opiekę Matki Bożej obierając Ją Królową Polski oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Skip to content