Pogrzeb
Dzień śmierci jest dla chrześcijanina, po zakończeniu jego życia, dopełnieniem jego nowego życia rozpoczętego na chrzcie, wzmocnionego przez bierzmowanie i karmionego Eucharystią, będącą antycypacją uczty niebieskiej. Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, naszą jedyną nadzieję; chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, „opuszcza ciało i staje w obliczu Pana” (1 Kor 5,8).
Każdy katolik winien pamiętać o należnej czci ciału zmarłych wiernych, które przez chrzest stały się świątynią Ducha Świętego. Dlatego też zgodnie z przepisem prawa wierni zmarli, powinni otrzymać pogrzeb kościelny, w którym Kościół:
- wyprasza duchową pomoc zmarłym,
- okazuje szacunek ich ciału,
- żywym niesie pociechę nadziei.
Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Najdoskonalszą modlitwą za zmarłych jest Msza święta, którą sprawuje kapłan.
W sprawach pogrzebu należy zgłosić się w biurze parafialnym w celu załatwienia formalności.
Należy dostarczyć:
- akt zgonu z USC
- świadectwo zgonu od lekarza (karta zgonu)
- informacje o ostatnim przyjętym sakramencie (np. chorych; jeśli była to zwykła spowiedź wystarczy informacja ustna rodziny)
- formalności związane z przygotowaniem grobu należy ustalić z Zarządcą cmentarza (w przypadku Cmentarza Komunalnego na Łapiszewie – w siedzibie firmy „STARKOM” mieszczącej się przy cmentarzu; w przypadku Cmentarza Nowego lub Starego – w biurze parafii św. Mateusza).
W ostatnim dniu miesiąca o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji wszystkich Zmarłych w danym miesiącu.