Małżeństwo
- sakrament małżeństwa jest nierozerwalnym przymierzem miłości, poprzez które kobieta i mężczyzna tworzą wspólnotę życia i miłości, będącą znakiem miłości Chrystusa do Kościoła (Ef 5,25);
- istotne cechy małżeństwa to: jedność, nierozerwalność, i otwarcie na zrodzenie potomstwa;
- małżeństwo jest sakramentem miłości, w której człowiek ofiarowuje samego siebie. Taką miłością obdarzają się wzajemnie małżonkowie, ale ich miłość się na tym nie kończy. Powinna ona spływać na ludzi żyjących wokoło nich i stać się źródłem nadziei i pocieszenia dla innych. Wsparcie jakiego udzielają sobie małżonkowie, może dać im siłę pozwalającą z mocą służyć innym ludziom. Dlatego kapłan udziela młodej parze następującego błogosławieństwa:
Wśród świata bądźcie świadkami, że Bóg jest miłością, aby stroskani i ubodzy, doznawszy waszej pomocy, przyjęli was kiedyś z wdzięcznością do wiekuistego Boga.
– sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków.
CO JEST WYMAGANE?
Chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński należy:
- Zgłosić się do kancelarii parafialnej i zarezerwować sobie dzień i godzinę ślubu.
- Nie prędzej niż 6 miesięcy przed wyznaczoną datą zgłosić się do Urzędu Gminy w celu pobrania dokumentów potrzebnych do zawarcia „małżeństwa konkordatowego”.
- Zgłosić się do biura parafialnego w celu spisania „kanonicznego protokołu badania narzeczonych”. Na to spotkanie należy wziąć ze sobą:
- dowód osobisty;
- świadectwo chrztu z aktualną datą wydania;
- informację o bierzmowaniu zawartą na świadectwie chrztu, lub oddzielnym dokumencie;
- świadectwo ukończenia religii;
- zaświadczenie ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (konieczne do zwarcia związku małżeńskiego).
- znać datę I Komunii świętej
- Jeżeli któreś z narzeczonych nie jest z naszej parafii otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po określonym czasie, w którym zapowiedzi zostaną wygłoszone należy zaświadczenie to zwrócić do naszej parafii.
- Narzeczeni otrzymują kartki do spowiedzi. Zobowiązani są do odbycia dwóch spowiedzi przedślubnych.
KIEDY SAKRAMENT JEST SPRAWOWANY?
Sakrament małżeństwa jest udzielany po wcześniejszym ustaleniu terminu przez narzeczonych.